Home > Genel, Kredi Kartı > Cüzdanınızda Kaç Adet Kredi Kartı Var?

Cüzdanınızda Kaç Adet Kredi Kartı Var?

MasterIndex araştırmasında Ocak 2009’da görüşüle kişilere cüzdanlarında kaç adet kredi kartı taşıdıkları sorulduğunda , katılımcıların %57’sinin 1 adet kredi kartına sahip olduğu belirlendi.2000 yılında 1.5 olan cüzdanlarımızdaki ortalama kart sayısı ise 2009 yılı başında 1.7’ye ulaştı.

MasterIndex’in geçmiş dönem verilerine bakıldığında sahip olunan kredi kartı sayısında yaşanan artışın 2000’li yıllarda taksitli kartların kullanılmaya başlandığı döneme denk geldiği görülüyor.Bu yıllarda başlayan artış 2008 yılı sonuna kadar devam ediyor.

Sonuçlar sosyo-ekonomik seviyeye göre değerlendirildiğinde , üst sosyo-ekonomik seviyeye gidildikçe cüzdanlardaki kredi kartı sayısının arttığı görülüyor. DE sosyo-ekonomik grubundaki kişilerin cebinde 1.4 adet kredi kartı bulunurken A sosyo-ekonomik grubundaki kişiler 2.3 adet kredi kartına sahiptir.

Kredi kartı sahipliği yaş grubuna göre incelendiğinde ise 35-44 yaş grubu ortalama 2 adet kredi kartı ile en fazla kredi kartına sahip yaş grubudur. 18-24 yaş ise 1.4 adet kredi kartı ile cüzdanında en az kredi kartı bulunduran kesimdir.

Araştırmaya katılan tüketicilerden önümüzdeki 10 yıllık dönemde kredi kartı sahipliği ile ilgili öngörüde bulunmaları istendiğinde , sahip olunan kredi kartı sayısında artış olacağı beklentisi gözlenmektedir.Tüketiciler Ocak 2009’da ortalama 1.7 olan cüzdanlarındaki kredi kartı sayısının önümzdeki yıllarda ortala 2.3 ‘e çıkacağını öngörmektedir.

Kaynak: MasterIndex MasterCard 2009

Advertisements
Categories: Genel, Kredi Kartı
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: