Home > Genel > Twitter’da Başarı Sağlamak

Twitter’da Başarı Sağlamak

Micro bloglama (micro blogging) sitesi Twitter, üyelerinin kısa mesajı ile mesaj girişi yapabildikleri ve web siteleri, yazılar ve resimlere link verebildikleri bir site olarak , medyanın da desteği ile kullanıcı sayısını hızla artırmaktadır.

Sosyal medyada en çok tercih edilen sosyal ağ sitesi Facebook olarak gözükürken , özellikle 2009 yılı içinde üzerinde en çok konuşulan sitenin Twitter olduğunu söyleyebiliriz. Alexa verileri incelendiğinde , Twitter sitesiyle ilgili 2009 yılında başlayan hareket oldukça artmaktadır.

Yine de , bu hızlı yükselişe rağmen Twitter sitesinin daha yolun başında olduğunu söyleyebiliriz. Son rakamlara bakıldığında bir günde gerçekleşen şakıma ( tweet ) sayısının 50 milyon seviyelerine geldiği görülüyor.

Mikro bloglama konusunda odaklanan Twitter sitesinden çeşitli konularda fayda sağlayabilirsiniz.

CRM: Siz olmasanızda insanlar hakkınızda konuşabilecekti.Orada olmakla hem hedef kitleniz ile yakın bir iletişim sağlayabilir, hem de istek ve ihtiyaçları ile ilgilenecek olumly görüşlerin artmasına katkı sağlayabilirsiniz.

MARKA BİLİNİRLİĞİ: İçerik değeri olan şakımalar yaptıkça, üyelere bir değer yarattıkça, daha fazla kişinin sizi farketmesini sağlayabilir, marka bilinirliliği yanı sıra , bu kişilerin gözünde markanızın teknolojiye uyumu konusunda da olumlu izlenimler sağlayabilirsiniz. Bireysel olarak açılan hesaplarda da kişi isminin bir marka haline gelmesi konusunda katkı sağlanmış olacaktır.

İLETİŞİM KANALI: Takip eden kişi sayısı arttıkça , hedef kitleniz ile sürdürülen iletişimde Twitter önemli bir paya sahip olabilir.Her sektör için , kendine özel bir iletişim stili olabilir. Örneğin, yayıncı şirketler için , en güncel haberleri,haberlerin görünmeyen yönlerini duyurma imkanı olurken , perakende / e-ticaret siteleri için promosyon ve kampanyalar ön planda kullanılabilir.

Twitter aynı zamanda müşterilerden şirkete yönelik bilgi desteiği almak açısından da bulunmaz bir iletişim kanalıdır. Yeni ürün ya da hizmetler , reklam kampanyaları gibi çeşitli konularda müşterilerinizin neler düşündüğünü öğrenmek önemli bir katkı sağlayacaktır.

TRAFİK YARATMAK: Çeşitli konular ile ilgili sitenize yönlendirmelere yaparak, özel kampanya ya da promosyonlar için teşvikler yaratarak , Twitter üzerinden sitenize trafik yaratabilirsiniz.En iyi sonucu almak için, sitenizden gidilen sayfanın Twitter’da verdiğiniz mesaj ile aynı içeiği taşıması önemli olacaktır.

SATIŞ: DELL, Twitter sitesini özel indirimler hakkında bilgilendirme amaçlı olarak kullanarak 24 ay içinde 3 milyon dolaradan fazla satış gerçekleştirdi.Sadece buradaki kullanılıcılara özel olarak tanımlanan , kupon kodu türü indirimlerin ilgi çektiği ve iyi sonuç verdiği görülüyor. Ayrıca bu tür kampanyalar viral olarak da yayılma potansiyeli taşıyorlar.

ŞİRKETLERİN TWITTER KULLANMA NEDENLERİ

Şirketlerin Twitter’ı hangi amaçlar için kullandıkları ile ilgili Econsultancy ve bigmouthmedia tarafından hazırlanan rapor iyi bir bilgi desteği sağlamaktadır.Rapora göre, şirketler Twitter sitesini en çok %62 oran ile yeni içerik yayınlamakta kullanmaktalar . Şİrketlerin %54 ‘ü bu siteyi pazarlama kanalı olarak kullanırken , %47’si markalarını takip amacıyla kullanmayı tercih etmektedirler.

TWITTER HESABINI ETKİLİ ŞEKİLDE KULLANMAK

Daha önceden alınmadıysa , şirket ya da marka isimlerinizi tercih ederek Twitter’da bir hesap yaratıp neler olduğuna içerden bakmak , konuyla ilgili size daha iyi fikir verecektir.

Hesabınızda bilgileri iyi bir şekilde doldurmak , arka plan resmini ilgi çekici bir şekilde düzenlemek , iyi ve akılda kalıcı küçük bir resim kullanmak fayda sağlayacaktır. Ne yapacağınızdan emin değilseniz , seçtiğiniz isimleri güvenceye aldıktan sonra , rakiplerinizin ya da diğer kullanıcıların neler yaptıklarını inceleyebilir, fikir alabilirsiniz.

DOĞRU ŞEKİLDE ŞAKIMAK

Twitter kullanırken hedef kitle ile ayrı telsen çalmak olumsuz, aynı frekansta şakımak olumlu etki yapacaktır. Bu amaçla , bir süre hedef kitlenin kullandığı dil takip edilebilir.

Çok ama içi boş şekilde şakımak da pek faydalı olmayacaktır.Sizi takip eden kişiler için değer yaratacak onların ilgisini çekecek içerik kullanmak en iyi sonucu verecektir. Şirketin insani yönünü ortaya çıkarmak , fazla kurumsal ve soğuk bir dil kullanımından kaçınmak da olumlu katkı sağlayacaktır.

ŞAKIMA ZAMANLAMASI

Benzer şekilde kullanıcıların şakıma sıklıkları da takip edilerek , ne onları sıkacak kadar çok, ne de ilgisiz görünecek kadar az şakımak doğru olacaktır. Hergün en azından bir kez şakımak , sürekliliği sağlayacak , sizi takip edenlerin güncel bilgilere ulaşmasını sağlayacaktır.

TWITTER HESABINIZI GELİŞTİRMEK

Twitter hesabınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli alternatifler olacaktır. Herşeyden önce , Twitter hesabınızı şirketinizin çalışanları ile paylaşabilirsiniz.Şirket çalışanları , sizin mesajlarınızı yeniiden şakıyarak da ( retweet ) mesajlarınızın daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olabilirler. Sektörünüz ile ilgili ilginç kişi ya da kuruluşları takip edebilir, alıntılar yapabilir, hedef kitleniz ile paylaşabilirsiniz.

Şirketinizin bayi ağı, iş ilişkisi içinde olduğu kişi ya da kuruluşlar da en son haberleri ya da duyurularınızı takip etmeleri amacı ile hesabınıza üye olmaya davet edilebilirler.Web sitenizden ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan Twitter adresinize yönlendirme yapmanız faydalı olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızın bulunduğu renkli kartvizitleri dağıtmak, basılı evraklarınızda sosyal medya adreslerini kullanmak katkı sağlayabilir.

Çeşitli etkinliklerde sosyal medya adreslerinizden bahsedebilir, ürünlerinizin içine küçük bilgi kartı olarak sosyal medya adreslerinizi koyabilirsiniz. Başlangıç aşamasında , sektörünüzde bulunan ya da konunuz ile ilgili konuşan kişileri sizin takip etmeniz de fayda sağlayacaktır. Siz takip ettikçe , katılımda bulundukça , sizin de o mecrada olduğunuzun farkına varılacak , siz de takip edilmeye başlayacaksınız.

Twitter kullanıcılarını ilgi alanlarına göre gruplayan bazı siteleri kullanarak , aynı ilgi alanındaki kişilere ulaşmak konusunda bazı adımlar atabilirsiniz.

Kaynak:İnternette Pazarlama ve Sosyal Medya Stratejileri

Advertisements
Categories: Genel
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: